info@tjkovo-hokejbal.cz +420 603 524 372 Hokejbalové centrum mládeže

TJ Kovo Praha - Herstus: Hlavním úkolem bude klub srovnat

Budovat sportovní organizaci bez ambicí není zrovna cesta, která by Tomáše Herstuse bavila, ale nejdříve ho čeká v roli sportovního ředitele srovnání různých cílů jednotlivých týmů. “Určitě si rád každého vyslechnu, ale na druhou stranu budu vyžadovat plnění dohod,” prohlásil nový sportovní ředitel klubu v rozhovoru pro kováckých web. 

 

Na konci minulého roku byla v Kovu zřízena funkce sportovního ředitele klubu, kterým jsi se stal ty. Jak bys definoval svojí práci?

“Předně bych asi chtěl říct, že jsem rád, že se dokázaly dát dohromady lidi kterým záleží na fungování klubu. Na mně bude zajistit chod klubu po sportovní stránce. Koordinace a plánování soustředění, školení, letní a zimní přípravy, trenéři, přestupy hráčů, atp. Moje činnost se také týká provázanosti jednotlivých kategorií, posouvání hráčů mezi nimi a pochopitelně hledání trenérů a obsazování jednotlivých kategorií. Prostě všechno, co má do činění se sportovní částí.”

 

V Kovu jsi už trénoval kde koho. Dokonalý přehled máš, ale pochopitelně mají všichni dokonalý přehled o tobě. Jak vlastně vnímáš svoji pozici?

“V kategoriích od dorostu výše přehled mám dobrý. Od léta trénuji s Martinem Svobodou juniorku, takže to problém není. O fungování nižších kategorii mám spíš všeobecný přehled a chci to probrat s Martinem Drahotou. To, že mě ostatní znají, vnímám pozitivně. Ví, co ode mně mohou čekat. Nejde mi o to se stát nejoblíbenějším, ale chci, aby sportovní věci fungovaly. To někdy přináší rozdílné pohledy, což je normální. Naopak by vlastně bylo divné, kdyby tomu tak nebylo.”

  

Hlavním úkolem jara ze sportovního pohledu je nejspíš záchrana áčka v extralize, že? Jak na to?

“Osobně to nevnímám jako nejdůležitější, ale spíše jako nejvíce viditelná část. V podstatě jsme začali tím, že se do realizačního týmu přesunul Čuk. Vnímám, že je v týmu velká nervozita. Chceme ukázat vizi a pracovat důsledně na plnění jednotlivých úkolu. Vím, jak to vypadá, když je trenér na tým sám, takže z mojí strany půjde o maximální podporu oběma Michalům. Budeme se snažit začlenit mladé hráče a doplnit tým o hokejisty, kteří hráli u nás dříve v mladších kategoriích. Určité věci, které se děly na podzim si hráči nemohou dovolit a budeme se je snažit eliminovat.”

 

Čistě teoreticky, kdyby se to nepodařilo, co by to pro klub znamenalo?

“Podle mého názoru z celkového pohledu na celý klub nic podstatného. Určitě je prestižní i zajímavé hrát nejvyšší soutěž a utkávat se s nejlepšími. Na druhou stranu v klubu dalších 6 kategorií a spousta lidí, kteří pracují pro klub. Áčko je pouze jedna kategorie, kde je zhruba 20 lidi. Z toho vychází můj pohled. Osobně mi právě chybí větší propojení áčka s ostatními kategoriemi. Postrádám tam pokoru a úctu k lidem okolo, kteří se o chod klubu starají zdarma, aby hráči mohli hrát extraligu. Na druhou stranu bych rád, aby to udrželi. Pokud se zaměří na sebe, nechají na hřišti všechno, tak už nám v minulých sezonách ukázali, co umí.”

 

V juniorce plníš roli hlavního trenéra, máš přehled i o béčku. Jak si stojí Kovo tam? Žádné skvělé výsledky to při pohledu na tabulku nejsou...

“Juniorku trénuji s Martinem Svobodou a musím říct, že pan kolega a tým mě moc baví. (úsměv) Na podzim jsme se potýkali s tím, že jsme měli málo hráčů. Na druhou stranu si myslím, že jsme se herně hodně posunuli. Věřím, že to prodáme na jaře. Co se bečka týká, tak tam se vytvořilo jádro které spolu výborně funguje. Hrají lépe než loni, akorát to nebylo výsledkově ohodnoceno. Mezi dorostenci máme asi nejtalentovanější hráče, ale je to kategorie hodně složitá na dodržování disciplíny a propojení s ostatními. Myslím že letos s Vojtovým příchodem nastalo výrazné zlepšení. V  žákovských kategoriích se potýkáme s malým výběrem hráčů a s tím i kvalitou. Po znovuotevření kroužku a přípravných náborových akcích věřím že se situace zlepší.”

 

Celkově se zdá, že klub je po sportovní stránce pouze účastníkem  soutěže. To je opravdu nelehká situace. Proč máš potřebu jít v podstatě do bitvy, která bude hodně bolet a výsledek je nejistý?

“Tak, jak jsme se momentálně sešli ve vedení, máme i nové trenéry jako je Čuk, Svoby, Vojta a Oggy. Cítím energii, která je schopná pohnout situací dopředu a do pozitivní nálady. Už jsem toho v Kovu zažil hodně, klub mě baví a hlavně mě baví lidi ve vedení i trenéři. Nejvíc asi vtípky popichování, adrenalin a výhry (úsměv).”